Trudnoća i porođaj

Strije u trudnoći – hoću li ih dobiti?

Hoću li dobiti strije u trudnoći?

Strije u trudnoći nastaju zbog naglog rastezanja kože , a zajednički faktor je genetika. Strije su zapravo pukotine na vezivnom tkivu kože i predstavljaju svojevrsni ožiljak.

Zasigurno ste neku od prijateljica čuli kako ovako komentira tjelesne promjene u svojoj trudnoći: „Mogu se udebljati, biti cijela prekrivena celulitom, kako god bilo, samo da ne dobijem strije u trudnoći.“
Isto tako, zasigurno točno znate o čemu govori. Kilaža dobivena u trudnoći može se skinuti, „narančina kora“ može se izgladiti, ali strije ostaju zauvijek.

Prije nego što u potpunosti odbacite mogućnost djelovanja krema protiv strija, dvije su činjenice koje trebate uvijek imati na umu. Prva je da 75-90 posto svih trudnica dobije neku vrstu strija, pa iako baš i nisu ugodne oku, one su i više nego uobičajene kod svih mama.
Druga je utješna činjenica da unatoč tome što nikad u potpunosti ne iščeznu, možete značajno poboljšati njihov izgled, što je bolje – mnogo bolje – nego ništa.

Čitajte još: TRUDNOĆA IZ TJEDNA U TJEDAN

Ipak, postoji još jedna sitnica. S obzirom na sve ono što znamo o najhvaljenijoj sposobnosti kože da se sama obnavlja, ostaje pitanje zbog čega su strije tako trajne.
Strija je ponajprije ožiljak, tvrde plastični kirurzi i specijalisti za ožiljke. Ona je posljedica duboke rane u tkivu kože koja je, u slučaju trudnoće, posljedica ekstremnog rastezanja.

Pitanje tkiva

Važno je također znati razliku između normalnog i ozlijeđenog tkiva. U normalnoj koži ili kod manjih rana koje u potpunosti zacijele protein kolagen taloži se u uzorku koji je isprepleten poput košare ili rešetkast.
Kod ozlijeđenog tkiva kolagen se taloži u uzdužnome uzorku, što rezultira karakterističnim glatkim spljoštenim izgledom. Jednom kad je uzorak kolagena definiran, on se ne može promijeniti. No iako se nikad u potpunosti ne možete riješiti strija, potaknete li iznova rast kožnih stanica na tome području, proizvodit će se i normalni kolagen koji će minimalizirati njihovu vidljivost.

Druga prilika

To je načelo mnogih novih tretmana protiv strija koji se nude i koji uzrokuju neznatniju ozljedu kože, potičući tako proizvodnju normalnih faktora rasta. Plastični kirurzi specijalizirani za strije to nazivaju drugom prilikom za iscjeljivanje strija.

Čitajte još: 5 NAČINA ZA PREVENCIJU STRIJA

Kozmetički tretman valjkom prekrivenim sitnim iglicama, pri kojem stotine sitnih igala stvara mnoštvo malih ranica na površini kože, danas je sve popularniji zbog vizualnih – i bezbolnih – rezultata. Laseri su podjednako popularni. U tom se slučaju mikrotrauma uzrokuje vrućinom lasera, što potiče stvaranje kolagena u dubljim slojevima kože.

Kada otići na tretman

Kozmetički tretmani najbolje djeluju dok su strije svježe i još uvijek crvene, jer je tada koža u prirodnome procesu zacjeljivanja (crvenilo je posljedica ozljede – jer krv teče prema ozljedi u nastojanju da ju zacijeli). Ali oni obično nisu mogući u trudnoći. Nakon što žena rodi, oporavi se od šoka i nađe malo vremena za sebe, često prođe i nekoliko godina prije nego što se odluči za takav tretman.

Zašto baš ja?

Hoćete li dobiti strije ili nećete ovisi ponajprije o genetici. Ako ih vaša majka ima na svome trbuhu, vrlo vjerojatno ćete ih i vi dobiti. Genetika također utječe i na to koje ćete strije dobiti. Većina ih je isprva crvene boje, a zatim izblijede do srebrne boje, ali neke zauvijek ostanu crvene. Ako su vaše crvene i nakon 18 mjeseci, vjerojatno će zauvijek ostati takve.
Ali što god bila sudbina vaše kože, malo TLC-a (kozmetičkog tretmana laserom) može vam pomoći.
Redoviti piling, hidratacija i masaža pomoći će vašoj koži da bude gipkija i izgleda najbolje moguće, što će smanjiti pojavu strija, kažu stručnjaci. Stoga vrijedi potrošiti pet minuta dnevno i uvesti rutinu brige o tijelu.
Način života također umnogome utječe na sprječavanje pojave i poboljšavanje izgleda već nastalih strija. Nema znanstvenih dokaza, ali obično se smatra da su pušači skloniji strijama. Također je važno piti mnogo vode i zdravo se hraniti. I nemojte zaboraviti vježbati – ako su vam mišići oblikovani, koža koja ih prekriva izgledat će zdravije.

Ako ništa drugo ne uspije, pokušajte s mudrim trikom koji se zove mirenje sa sudbinom. Možda vam neće biti drage, ali stari klišej o strijama kao ožiljcima dobivenima u bitki za najveće životno čudo i više je nego istinit.

Foto: Freepik