Trudnoća i porođaj

Zimski trudnički plan: sretan i zdrav!

pitajmamu-zimski-trudnicki-plan

Dolaskom zime trudnički plan se ponešto mijenja, postaje hladnije, dani su kraći i smanjuju se mogućnosti za zdravo kretanje. No, to ne znači da vaša zima mora biti dosadna i smrznuta samo zato što ste trudnica. Upravo suprotno!

Ove godine pružite zimi toplu dobrodošlicu i napravite se savršeni trudnički plan. Mogla bi vam biti bolja nego ikada. Pomislite samo, imate savršen izgovor da sate i sate provedete igrajući se u snijegu, usavršavajući tehnike građenja snjegovića koje će vam kao mami biti itekako potrebne. A Božić bez vina znači da ćete imati bistru glavu za pamćenje tuđih nezgodnih ispada – hoćete li ih poslije ucjenjivati da vam kuhaju jutarnji čaj, to ovisi o vama.

Ipak, ima i nekoliko loših strana zime s trbuhom. Kraći dani zbilja vam neće pomoći u borbi s umorom, a nije vam potrebno ni da popisu trudničkih tegoba dodate prehladu i gripu. No nemojte se brinuti: slijedite naše jednostavne savjete za vaš idealan trudnički plan i možete ostati zdravi i sretni sve do proljeća ili porođaja, što god od toga stigne prvo!

Napravite zimski trudnički plan!
1. POBIJEDITE TUGU

Pretvarate li se u pustinjaka kako dani postaju tmurniji? Niste jedini. Nedostatak sunčeva svjetla može uzrokovati sezonski poremećaj raspoloženja – zimsku depresiju – ili blaže promjene koje prati bezvoljnost, teškoće sa spavanjem i žudnja za šećerom.

Premalo sunca utječe na razine određenih kemikalija u mozgu i, posljedično, na vaše raspoloženje. Svjetlo je također odgovorno za zaustavljanje proizvodnje melatonina, hormona spavanja. U tmurnim zimskim jutrima lučenje melatonina ne prekida se toliko učinkovito, pa postajemo tromi i teško ustajemo iz kreveta. U trudnoći biste morali izbjegavati lijekove kojima se obično liječi sezonski poremećaj raspoloženja. Umjesto njih, uzimajte riblje ulje. Omega-3 iz ulja djeluje na živčani sustav i utječe na raspoloženje. No pripazite da kupite ulje proizvedeno od ribljeg tijela, a ne jetara, jer se u trudnoći ne preporučuje velika količina vitamina A.

Saznajte više: Što je i zašto se javlja depresija u trudnoći?

Plava riba, uključujući skušu, haringu i lososa, također je bogata omegom-3, no ograničite se na dva obroka tjedno kako ne biste bili izloženi prevelikoj količini zagađivača koji se nalaze u tim ribama. U trudnički plan svakako stavite i šetnje, čak i kada je vani sve sivo.

pitajmamu-zimski-trudnicki-plan

2. ZAŠTITITE SE

Vaš imunosni sustav sada nije toliko agresivan, kako tijelo ne bi odbacilo bebu, što znači da ste izloženiji zimskim bolestima poput gripe. Štoviše, trudnice koje se razbole također su u većoj opasnosti od komplikacija poput dišnih infekcija. Svake se godine provode cijepljenja protiv gripe, pa razmislite o toj mogućnosti ili se savjetujte sa svojim liječnikom.

Preporučujemo da: Pratite svoju trudnoću iz tjedna u tjedan

U svoj trudnički plan obavezno stavite i konzumaciju voća koja obiluju vitaminom C kako bi što bolje zaštitili svoj imunitet.

3. OSVJEŽITE ZIMSKU GARDEROBU

Inače proklinjete hladno vrijeme? Ove godine nećete. Za vrijeme trudnoće sagorijevate više kalorija, a to stvara toplinu. Uz hormonalne promjene i svu tu dodatnu krv koja kola vašim tijelom, moglo bi vam postati doista vruće. To znači da bi vam trudnoća ustvari mogla biti ugodnija zimi nego ljeti.

Svakako proučite: Popis imena za bebu

S tim ugrađenim centralnim grijanjem možda ove zime nećete morati navlačiti svoju uobičajenu toplu odjeću. No pametno je imati je negdje pri ruci – uključujući kapu, šal i rukavice – u slučaju da se temperatura snizi. Slojevito odijevanje omogućuje vam da lako skinete suvišnu odjeću ako vam postane vruće. Birajte prirodne materijale poput pamuka, vune i svile, jer sintetika potiče znojenje.

4. JEDITE ZA TOPLINU

Mogli biste pretpostaviti da je sada, kada nema sezonskih salata, teže se hraniti zdravo, no to nije slučaj. Korjenasto povrće poput mrkve, pastrnjaka i slatkog krumpira, te buća, veoma je zdravo i daje mnogo topline. Prepuno je energije koja se polako otpušta, a to može ublažiti letargiju. Također, povrće žarkih boja bogato je antioksidansima koji koži daju ljepši izgled, sprječavaju oštećenja od slobodnih radikala i jačaju imunosni sustav. Dakle u svoj trudnički plan stavite da kada sljedeći put poželite zagrljaj na tanjuru, preskočite pržene krumpiriće i poslužite velik obrok pečenog korjenastog povrća.

5. SNIZITE TEMPERATURU

Spasite Zemlju i svoju trudnoćom iscrpljenu kožu smanjujući centralno grijanje za stupanj ili dva – idealna je sobna temperatura 18-21°C. Centralno grijanje isušuje kožu, pogotovo ako mnogo vremena provodite u zatvorenom prostoru. Ako odjenete više slojeva koji će vas grijati, nije vam potrebno prejako grijanje. Kada je upaljeno, na radijatore stavite zdjele s vodom. One će poslužiti kao ovlaživači: vraćat će vlagu u zrak i u vašu kožu.

Također, redovito mažite kožu vlažnim kremama i losionima. Proizvodi bez parfema i parabena namijeni za trudnice dobar su odabir za osjetljivu kožu.

6. POBIJEDITE KLICE

Nemojte dopustiti da vas pobijede zimski bacili. Cink i željezo ključni su za imunosni sustav, no tijekom trudnoće tijelo ih brzo troši. Do kraja trećeg tromjesečja vaša će se potreba za željezom utrostručiti. Prirodnu obranu organizma osnažite uzimanjem trudničkih dodataka prehrani koji sadržavaju cink i željezo.

Klice izbjegnite tako da redovito perete ruke i nemojte njima dodirivati lice. Ako se vozite pokretnim stubama i potom dodirnete lice, sve ćete klice s rukohvata prenijeti na područje oko svoga nosa i usta – a to je siguran način da se zarazite.

7. OSTANITE HIDRATIZIRANI

Premda možda nećete osjećati veliku žeđ, pobrinite se da pijete mnogo vode. Dehidracija može uzrokovati manjak energije i utjecati na krvni tlak. Uštipnite si kožu na stražnjoj strani ruke na 20 sekunda, a potom pustite. Ako se koža odmah ne izgladi, već ste dehidrirali. Trebali biste nastojati piti litru i pol tekućine dnevno. Vrući napitci, poput voćnih čajeva, jednako su učinkoviti kao i voda, a ugodnije ih je piti kada je vani hladno. Zašto u vruću vodu ne biste ubacili korijen đumbira i dobro se ugrijali? Đumbir ublažava mučnine i jača imunosni sustav.
Ipak, imajte na umu da su normalni čajevi i kava diuretici, što znači da iz tijela uklanjaju vodu, stoga nemojte piti više od nekoliko šalica dnevno.

8. VITAMIN D ZA POBJEDU!

Svim se trudnicama savjetuje da dnevno uzimaju 10 mcg vitamina D jer je on ključan za razvoj bebinih zuba i kostiju. Malu količinu tog vitamina nalazimo u nekim namirnicama, poput plave ribe, maslaca i jaja, no izloženost suncu najviše pomaže tijelu da stvara taj vitamin, pa tijekom zime lako može doći do pomanjkanja.

Ljeti je tijelu potrebno samo 10 minuta sunca dnevno kako bi proizvelo dovoljno vitamina D, no zimsko sunce nije dovoljno jako. Štoviše, kada zimi izlazite iz svog doma, vjerojatno ste „umotani“ od glave do pete, stoga počnite uzimati dodatke prehrani.

5 NAMIRNICA ZA JAČANJE IMUNITETA

Stavite ovu hranu na tanjur kako biste pomogli svom imunitetu
Borovnice
– duboko pigmentirane namirnice poput borovnica i kupina pune su antioksidansa
Brazilski oraščići
– bogati su vitaminima B skupine i selenom, a oboje je ključno za zdrav imunosni sustav
Brokula
– puna je vitamina C i E, kao i folata i željeza, pa može pomoći u borbi s prehladama
Crveno meso
– željezo koje se u njemu nalazi može spriječiti iscrpljivanje imunosnog sustava i slabokrvnost
Cikla
– prepuna je minerala, čisti od toksina i jača imunitet

ZA SVE IMA LIJEKA

Nemojte posegnuti za uobičajenim lijekovima ako se razbolite – mnogi nisu sigurni za uzimanje u trudnoći. Evo kako možete liječiti uobičajene tegobe!
PREHLADE
Mnoga sredstva za pročišćavanje nosa sadržavaju efedrin, koji može povisiti krvni tlak, stoga ih u trudnoći treba izbjegavati. Umjesto toga, u vruću vodu kapnite nekoliko kapi ulja za tu namjenu (obično sadržavaju eukaliptus ili mentol) i udišite paru 10 minuta. Dodaci prehrani s dodatkom vitamina C mogu također pomoći.
VRUĆICA
Možete kupiti trake za hlađenje čela kako biste snizili temperaturu. No ako vrućicu ne možete držati pod kontrolom, posjetite liječnika.
KAŠALJ
Prije nego što uzmete neko sredstvo protiv kašlja, savjetujte se s ljekarnikom jer se u njima mogu naći sastojci poput kodeina, dekstrometorfana i efedrina, koje u trudnoći treba izbjegavati. Za nadražajni kašalj pokušajte u zdjelu vruće vode staviti vapour rub – udisanje pare može razblažiti sluz. Kod suhog kašlja držite se jednostavnog sirupa od meda.
GLAVOBOLJE
Izbjegavajte aspirin (osim ako vam ga ne preporuči liječnik) i ibuprofen, jer se ne savjetuje uzimati ih u trudnoći. Paracetamol je siguran sve dok se držite preporučene doze i koristite ga samo jednom ili dva puta tjedno.
GRIPA
Protiv gripe najbolja su sredstva na bazi paracetamola, no najbolje je da za preporuku upitate ljekarnika. Vjerojatno vam je najbolji izbor piti mnogo tekućine i uzimati običan paracetamol.

Foto: Freepik