Mama

Razmazite se u kućnom wellnessu

Vjerujem da je svakoj od nas mama, pogotovo onima koje imaju više od jednog mališana vrtićke dobi, jedna od najvećih želja da ukradu barem trenutak za sebe.

Scenarij vam je sigurno poznat – na posao nam odlazi dobar dio dana, kući dolazimo natrpane vrećicama s namirnicama koje treba u kratkom roku pretvoriti u ukusan obrok za najmilije. Zaboli nas glava samo od pogleda na hrpetinu veša koja čeka na pranje, još više od one hrpetine koja strpljivo čeka da uzmemo peglu u ruku.

A onda naši prinčevi i princeze – posvećujemo im se maksimalno, igramo se s njima, čitamo im slikovnice, pjevamo im pjesmice, učimo ih životu. U današnje vrijeme biti „dobra mama“ podrazumijeva i amatersko proučavanje dječje psihologije i pedijatrije kako bismo bili sigurni da nije učinjena niti jedna greška u koracima, barem ne one važnije, koje se tiču djetetova zdravlja i psihe.

Tako u slobodno vrijeme čitamo Mamu&Bebu, pregledavamo forume i web stranice kako bismo bile sigurne da naši klinci imaju dudice bez bisfenola, da se njeguju organskom kozmetikom iz koje su eliminirani strašni parabeni i naftni derivati, da su tetra pelene za naše mališane napravljene od organskog pamuka, a ne od onog što ga špricaju kojekakvim kemikalijama.
I neprestano si postavljamo letvicu za preskakanje na veću visinu.

Istina je da biti u svemu dobra i uspješna zahtijeva velik trud i puno utrošenog vremena kojeg nikada nema dovoljno na raspolaganju jer dan nažalost traje samo 24 sata. Ne preostane nam ništa drugo nego vrijeme kojega ionako imamo premalo ukrasti od − sebe same.

Ukradite vrijeme i uživajte

Kada ste se zadnji put dobro i pošteno naspavale? Otišle kod frizera? Na manikuru? Provele vrijeme s prijateljicom na kavi, onako pošteno pretresle sve teme? Uživale u šopingu, a da vas netko nije nestrpljivo pokušavao odvući u igraonicu? Ili kada ste si posljednji put priuštile opuštajuću kupku u vlastitoj kupaonici? 

Možda je vrijeme da same sebe malo razmazite u – kućnom wellnessu.
Sve što vam treba je par sati mira koje će vam, vjerujemo, vaš partner bez zadrške priuštiti tako što će odvesti klince van na igranje. A vi… vi ćete za to vrijeme uživati u vlastitom društvu. Uz prirodne preparate i miris eteričnih ulja.

Nego, da krenemo na posao.

Prije svega se raspitajte gdje možete kupiti kvalitetna eterična ulja i sastojke za prirodnu kozmetiku – trebaju vam kemotipizirana eterična ulja visoke kvalitete, sva bazna ulja s kojima ćete raditi prirodnu kozmetiku za wellness moraju biti hladnoprešana i nerafinirana, hidrolati moraju biti bez alkohola. Sve to u praksi znači da te sastojke nećete moći pronaći u obližnjoj drogeriji nego u specijaliziranim trgovinama.
Jednom kada napravite svoju malu „špajzu“ s prirodnim sastojcima za izradu kozmetike i  vrhunskim eteričnim uljima, vrlo ćete brzo moći pretvoriti svoju kupaonicu u malu wellness oazu.

 


 

1. SOL ZA KUPANJE s eteričnim uljima mandarine, muškatne kadulje, prave lavande i noćurkom

Već po samom nazivu lako je vidjeti da se radi o jednoj luksuznijoj varijanti soli za kupanje koja, ako je doista napravljena od kvalitetnih sastojaka, ne samo da će prekrasno mirisati nego  će djelovati i terapeutski. Sol Mrtvog mora koju koristimo djeluje izuzetno na izmjenu tvari u organizmu te poboljšava stanje kože (koristi se inače često kod dermatoloških problema), magnezijev- sulfat ili Epsom sol opušta naše mišiće, a jadranska morska sol vjerujem da je svim čitateljicama već dobro poznata po svojim blagotvornim svojstvima za organizam. Eterično ulje crvene mandarine (Citrus reticulata) prozvano je „uljem dječje radosti“ zbog svog pozitivnog djelovanja na raspoloženje, umirujućeg i spazmolitičkog djelovanja koje nadopunjuje prava lavanda. Prava lavanda,  Lavandula angustifolia,  savršeno je ulje za opuštanja i tijela i duha, a muškatna kadulja (Salvia sclarea) djeluje kao neurotonik kod pretjerane iscrpljenosti i čini savršenu sinergiju s crvenom mandarinom i pravom lavandom.

Muškatna kadulja je jedno pravo žensko eterično ulje pseudoestrogenog djelovanja, djelotvorno kod čitavog niza ženskih problema i ne smije se zamjenjivati s ljekovitom kaduljom (Salvia officinalis) zbog velike razlike u sastavu. Osim što uspješno djeluje na različite probleme ženskog ciklusa, muškatna kadulja je i sedativ, euforik i afrodizijak.

Noćurak, hladnoprešani, bazno je ulje bogato alfa- i gama-linolenskom kiselinom, koje svoju dermalnu primjenu nalazi kod brojnih dermatoloških problema, a izvrstan je i u njezi kože. Ako želimo izraditi obojanu sol možemo, možemo koristiti čajeve ili suho voće koje smeljemo u prašak u mlincu za kavu (cvijet hibiskusa, cvijet crnog sljeza, zeleni čaj, suhe borovnice) ili takav prašak nabavimo u specijaliziranoj trgovini.

Kako napraviti sol za kupanje

Za 1500 g soli potrebno je:
Sol Mrtvog mora 500 g
Jadranska sol 400 g
Magnezijev-sulfat 300 g
Soda bikarbona 300 g
Ulje noćurka 30 ml
Biljni glicerol  5 g
Muškatna kadulja 30 kapi
Crvena mandarina 30 kapi
Prava lavanda 40 kapi
Biljni pigment (prašak) 5 g – u ovom je pripravku korišten prašak hibiskusa. Nakapati eterična ulja u ulje noćurka i dobro izmiješati. Dodati glicerol. Sve suhe sastojke dobro odvagati i izmiješati te u tankom mlazu, uz neprestano miješanje suhih sastojaka, dodavati mješavinu ulja noćurka, eteričnih ulja i glicerola. Miješati do ujednačenosti smjese.Sol se koristi tako da se stave tri-četiri šake soli u kadu napunjenu toplom vodom

2. MASKA ZA REGENERACIJU KOŽE LICA

Funkcija maski je izmjena tvari: iz kože izvlače toksine, višak masnoće, nečistoću i odumrle stanice, a koži daju minerale i aktivne tvari te umiruju upaljenu i iritiranu kožu. U prirodnoj se kozmetici maske izrađuju uglavnom od gline. Bijela glina je prilagođena svim tipovima kože − pogotovo osjetljivoj koži i koži sklonoj alergijama, a koristi se i kod istanjene i jako isušene kože. Crvena glina se također koristi kod suhe i osjetljive, a zelena kod problematične i masne kože.

Za wellness masku kojom ćemo očistiti našu kožu, ali joj dati i potrebne vitamine i minerale, hranjive tvari te je dodatno hidrirati, umiriti i djelovati regeneracijski, potrebno je:

Maska za lice

Bijela glina 25 g
Zelena glina 20 g
Ulje noćurka 5 g
Prašak zelenog čaja 5 g
Hidrolat širokolisne lavande ili prave lavande
5 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande ili 5 kapi eteričnog ulja prave lavande
Biljni glicerol 2-3 g
Na glinu i prašak zelenog čaja ukapati eterična ulja, dodati biljni glicerol i dodavati hidrolat lavande prema izboru, miješajući do konzistencije fine paste. Glina ne smije doći u doticaj s metalom pa je preporuka koristiti plastično, stakleno ili drveno posuđe i pribor. Maska se primjenjuje tako da se nanese na lice i nakon dvadesetak minuta ispere pod mlazom mlake vode, bez trljanja. Kada se ne koristi, masku treba obvezno držati u hladnjaku.

3. SERUM ZA KOSU

Serum od kokosova ulja idealan je i za zaštitu kose od isušivanja i za intenzivnu regeneraciju kose. Kokosovo ulje dobiva se hladnim prešanjem pulpe kokosova oraha i bogato je laurinskom kiselinom, koja je odlična za preparate za njegu kose i tijela te vitaminima A i E.

Hladno ćete prešano kokosovo ulje, osim po fenomenalnom mirisu, lako prepoznati po tome što će biti kruto na sobnoj temperaturi. Da bi postalo tekuće, morate ga podvrgnuti višoj temperaturi (dovoljno je staviti bočicu s uljem pod mlaz tople vode). Ako želite otići korak dalje, osim samog kokosova ulje, možete na isti način koristiti i Monoi ulje, koje je ustvari cvijet tahićanske gardenije (Gardenia taitensis), maceriran u kokosovu ulju, koji će dodatno unijeti dašak Polinezije u vašu kupaonicu.

Kako napraviti serum za kosu

Za 100 g maske za kosu potrebno je:

Kokosovo ulje ili Monoi ulje 50 g
Ulje noćurka 25 g
Ricinusovo ulje 25 g
25 kapi eteričnog ulja palmarose, koja će djelovati hidratacijski i dati prekrasan miris

Otopiti sastojke na vodenoj kupelji i pustiti da se ohladi. Serum se potom stavi u prikladnu posudicu.
Serum se jednostavno umasira u suhu kosu i ostavi djelovati najmanje 20-ak minuta.
Nakon toga isprati, šamponirati i nastaviti s uobičajenom njegom kose.

 

I uza sve navedene sastojke još jedan ne smijemo zaboraviti: isključite mobitel i telefon, pustite si neku dobru opuštajuću glazbu, skuhajte si okrepljujući čaj (predlažem zeleni čaj s jasminom), upalite svjećice i − zavalite se u kadu.

Neka tih dvadesetak minuta bude samo vaše.
Uživajte.

Andrea Šitum, voditeljica Centra obiteljske fitoterapije Priroda zna
i urednica portala za zdravlje Naturala.hr