Zdravlje i prehrana

Koji su najčešći uzročnici atopijskog dermatitisa?

atopijski dermatitis

Atopijski dermatitis kronična je upalna bolest kože koja se u velikom postotku javlja već u prvih šest mjeseci života.

Sam uzrok bolesti teško je sa sigurnošću utvrditi, no postoje razni čimbenici koji pogoduju nastanku ove bolesti. Atopijski dermatitis smatra se i genetski nasljednom bolešću jer se bolest češće pojavljuje kod djece u obiteljima gdje je atopijski dermatitis već prisutan.

KOJI SU UZROČNICI?

Uzročnika atopijskog dermatitisa ima mnogo, a najčešći uzročnici atopijskog dermatitisa su alergije na hranu kao npr. jaja, mlijeko, soju, kikiriki i sl. Još jedan od čestih uzročnika mogu biti i alergeni koje udišemo kao npr. pelud, plijesan, životinjske dlake, grinje i sl. Kod odraslih osoba često je to i stres, izloženost duhanskom dimu ili dugotrajno isušeno stanje kože.

Atopijski dermatitis lako je prepoznati po simptomima kao što su crvenilo te izrazito suha koža koja se ljuska. Kod osobe s atopijskim dermatitisom često je pristan i svrbež a znaju se pojaviti i mjehurići i kraste.

Osobama koje boluju od atopijskog dermatitisa preporučuje se jačati imunitet, izbjegavati alergene te redovito njegovati i hidratizirati kožu kako bi se bolest držala pod kontrolom. Za jačanje imuniteta preporučuje se tjelesna aktivnost kao i zdrava prehrana bogata voćem i povrćem.

KAKO SE LIJEČI?

Liječenje atopijskog dermatitisa provodi se na način da se liječe sami simptomi. Koža se dodatno hidratizira u slučaju svrbeža i suhoće a kod snažnog svrbeža se ponekad propisuju i antihistaminici kako bi se ublažio svrbež. Korištenjem kortikosteroida lokalnom primjenom uz dodatak imunomodulatora provodi se klasično liječenje. Fototerapija je još jedan oblik liječenja gdje se osvjetljavanjem ultraljubičastim zrakama djeluje na zahvaćena područja.

Postoje i prirodne metode liječenja atopijskog dermatitisa koje daju vrlo dobre rezultate kod djece. Korištenjem masti i krema od gaveza ili na bazi nevena i noćurka možete pomoći svom djetetu na prirodan način u borbi s atopijskim dermatitisom. Isto tako pomažu i kreme s dodatkom uree i esencijalnim masnim kiselinama. Preporučuje se i uzimanje omega 3 i omega 6 masnih kiselina kroz dodatke prehrani kao i ispiranje kože čajem od hrastove kore.

Izvor: Mamin kutak
Foto: 123rf