Zdravlje i prehrana

Što je psorijaza i kako se liječi?

psorijaza

Psorijaza je kronična bolest kože koja nije zarazna, a javlja se u 1-3% svjetske populacije. Nažalost, lijek za psorijazu još uvijek ne postoji no postoje terapije koje mogu olakšati život s psorijazom.

Koji su uzroci psorijaze?

Premda pravi uzrok psorijaze još uvijek nije otkriven, postoji nekoliko uzroka za koje se vjeruje da doprinose pojavi psorijaze.

Najčešći uzrok psorijaze je genetska predispozicija. Upravo zbog toga, psorijaza se može smatrati i nasljednom bolešću. Prema nekim istraživanjima, ukoliko oba roditelja imaju psorijazu postoji 50% šanse da će i njihovo dijete imati psorijazu. Jedan od uzorka na koji možemo utjecati je svakako stres. Osim što može uzrokovati pojavu psorijaze, također može i pogoršati stanje kod osoba koje već imaju psorijazu.

psorijaza 
Lijekovi također mogu dovesti do pojave psorijaze kao i do pogoršanja stanja. Treba paziti i da prilikom naglog prekida uzimanja nekih lijekova kao što su npr. kortikosteroidi može doći do naglih simptoma i povratka bolesti. Nezdravi način života također povećavanja šanse za pojavu psorijaze – pa bi svakako trebalo izbjegavati pušenje, alkohol i nezdravu prehranu. Bakterijske infekcije, kao i npr. virus HIV-a ne smatraju se izravnim uzročnicima ali svakako povećavaju rizik za pojavu psorijaze. 

Psorijaza nije zarazna bolest

Koji su najčešći simptomi psorijaze?

Ovisno o težini oboljenja, razlikuju se i sami simptomi psorijaze. Ovo su najčešći simptomi:

  • Pojava crvenih mrlja na koži
  • Pojava ljuskica na koži
  • Pojava zadebljanja kože na mjestima gdje se pojavljuju ljuskice
  • Suha koža (može doći do pucanja)
  • Bol, peckanje i svrbež kože
  • Ljuskice se najčešće pojavljuju na laktovima, koljenima i vlasištima

Psorijaza se također može pojaviti i na noktima. Kod 7% ljudi sa psorijazom može doći do razvoja psorijatičnog artritisa (prepoznaje se po otečenom zglobovima).

Kako se dijagnosticira psorijaza?

Uz klasične simptome psorijaza se potvrđuje kliničkim pregledom. Ukoliko je potrebno rade se i patohistološki nalazi kako bi se potvrdile sumnje na psorijazu. Biopsijom se isto tako može potvrditi da se radi o psorijazi. Psorijaza se može klasificirati kao blaga, umjerena ili teška bolest.

psorijaza

Kako se liječi psorijaza?

Ukoliko se radi o lakšem obliku bolesti, nije potrebno bolničko liječenje, nego se sve vrši ambulantno. Prilikom liječenja psorijaze, djeluje se na simptom po simptom. Liječenje se vrši u 4 faze.

Prva faza liječenja psorijaze podrazumijeva korištenje 3-5%-tne salicilne kiseline u vazelinu s kojom se uklanjaju već stvorene ljuske sa tijela. Ukoliko ljuske postoje na vlasištu, one se uklanjaju maslinovim uljem. U drugoj fazi liječenja koriste se neki od lijekova kao npr. kortikosteroidi, D3 derivati, fototerapija, naftalan i dr. U trećoj fazi provodi se sustavna terapija koja podrazumijeva korištenje fotokemoterapije, retinoida, metotreksata ili ciklosporina. Četvrta faza liječenja psorijaze možda je i najbitnija – ona podrazumijeva promjenu načina života. Probajte s promjenom prehrane, smanjenjem razine stresa, više kretanja i više odmora.

Tekst i foto: maminkutak.com