Obitelj

Kada se dogodi nezamislivo

Parovi često vjeruju da će ih bebin dolazak dodatno zbližiti, no događa se upravo suprotno. U razdoblju nakon bebina rođenja smanjuje se broj pozitivnih iskustava u braku, a broj sukoba raste. Veze koje to prebrode jače su nego ikada, no nije čudno da one građene na slabijim temeljima propadaju. I premda samohrano roditeljstvo vjerojatno nije ničiji prvi izbor, za neke je mame to bolje nego ostanak u lošoj ili destruktivnoj vezi.

POD PRITISKOM
Većina samohranih roditelja su žene, a više od polovice njih bile su u braku. Od preostalih 45% koje se nikada nisu udavale, većina je živjela s djetetovim ocem u trenutku začeća i porođaja. Kamo su ti muškarci otišli? I zašto?
Djetetovo rođenje umnogome mijenja život. Ne iznenađuje što mnogi parovi osjećaju kako im je u to vrijeme veza pod velikim pritiskom. Mnoge se žene nađu u toj situaciji i potrebna im je pomoć kako bi se mogle nositi s dodatnim stresom.

ZAŠTO MUŠKARCI ODLAZE?
Premda je takvo ponašanje neoprostivo, uobičajeni razlozi zbog kojih muškarci napuštaju partnerice s bebom jesu gubitak kontrole i osjećaj da su u zamci. Nikola objašnjava: „Moja žena i ja izgubili smo bebu prije godinu dana. Jasna je očajnički željela drugu bebu, no ja nisam bio spreman.“ Nikoli je trebalo vremena da preboli gubitak bebe, ali Jasna je sada 11 tjedana trudna, premda su koristili zaštitu. Nikola je uvjeren da je Jasna to namjerno napravila. „Napustio sam je prije dva tjedna, no želim je natrag“, kaže. „Doista je volim, ali ne mogu zaboraviti da mi je lagala i povrijedila me.“
Premda je Nikolino iskustvo složen slučaj, ima sličnosti s drugim muškarcima koji su napustili partnerice. Nesigurni muškarci teško se nose s bebom kao konkurencijom. Neki osjećaju ljubomoru, a neki se pak boje odgovornosti i posljedica koje donosi očinstvo.
Zašto muškarci odlaze, razlikuje se od veze do veze. Neke seksualno odbija trudnoća i nova beba; neki se boje jer su imali bolno djetinjstvo i probleme iz tog razdoblja još nisu razriješili, a neki se osjećaju odbačeno zbog ljubavi koju njihovi roditelji pružaju bebi. Mnogo je razloga koji mogu potaknuti muškarca na odlazak, poput prvog ultrazvuka, porođaja, pogleda na partnericu u kasnoj trudnoći ili dojenja te odbojnosti zbog bebina slobodnog pristupa partneričinim grudima.

AKO SE TO DOGODI VAMA…
Ako se to dogodi vama, važno je razmisliti kako ćete se snaći – a sigurno ćete se snaći. Ako možete to riješiti s partnerom, učinite to. Dobri su odnosi s njim važni kako biste mogli pregovarati o brizi za dijete. No ako vas partner napusti u trudnoći, potražite pomoć svoje mame, sestre, prijateljice, susjede… Ako ne možete nikoga naći, razmislite o pomoćnici. Ona se može brinuti o kući dok se vi bavite s bebom. Također, vrijedi potražiti potporu na internetu. Mnoge stranice za roditelje imaju odjeljke namijenjene samohranim majkama.
Samoća ne donosi samo loše stvari. Bolje je biti sam nego u lošoj vezi. Možete birati kako ćete odgajati svoje dijete bez beskrajnih pregovora. Većina žena, suočena s krajem veze, snagu koja im je potrebna nalazi u svojoj bebi – odustajanje jednostavno nije opcija.

AKO JE VAŠA VEZA U KRIZI

POKUŠAJTE RAZGOVARATI mirno o tome što smatrate pogrešnim i zašto. Ako vam je potrebna pomoć, potražite bračnog savjetnika.
RODITELJSTVO PROMATRAJTE kao mogućnost da radite timski i pronađete stvari koje ćete zajedno obavljati.
ZADRŽITE ODMAK razmislite da li vam se doista ne sviđa vaša veza ili ste samo preopterećeni. Sve veze privremeno padnu u drugi plan kada se beba rodi.
NAKON PRVIH TJEDANA pokušajte organizirati poseban večernji izlazak kako biste oživjeli svoju vezu te da barem nakratko ne budete okruženi pelenama.
SUOČITE SE S PROBLEMIMA, nemojte ih zanemarivati i nadati se da će nestati.