Tata

Stigla je beba! A što sad?

Da vam se ne bi dogodio ovakav scenarij, pripremite na vrijeme „teren“ i spriječite nesuglasice. Donosimo vam 10 savjeta koji bi vam mogli pomoći.

* Zapamtite, bebe ne možete tek tako „potrgati“. Nemojte se bojati držati, nositi svoju bebicu. Neka vam supruga ili patronažna sestra ili netko s iskustvom pokažu kako sve možete nositi svoju bebu.

* Ako se osjećate izostavljenima, razgovarajte o tome sa svojom partnericom. Gotovo sigurno to nije namjerno.

* Kod novih mama česti su emocionalni usponi i padovi koje ne možete predvidjeti. Najjednostavnije i najkorisnije što možete napraviti je pružiti joj podršku i saslušati je kad god joj je to potrebno.

* Budite joj podrška i što se dojenja tiče. Ne zaboravite joj svako malo reći da ste ponosni na nju.

* Ako vam to nije prvo dijete, pomozite joj oko ostale djece, ali i s kućanskim poslovima. Istaknite joj da bi trebala nakratko zaboraviti kućanstvo i usredotočiti se na svoj oporavak i na bebu.

* I novi očevi mogu patiti od poslijeporođajne depresije. Puno se toga u vašem životu promijenilo i važno je prihvatiti to i potražiti pomoć ako vam je potrebna.

* Jedino što ne možete raditi je – dojiti. MOŽETE promijeniti pelene, smiriti bebu kad plače, nositi bebu, igrati se s njom i sve ostalo što bebi treba napraviti.

* Ako trebate pomoć – potražite je. Morate znati koga u svojoj okolini možete nazvati i pitati za savjet: patronažnu sestru, liječnika, savjetnika za dojenje ili slično.

* Mami će trebati više sna i brige dok se njeno tijelo oporavi. Kad god možete, vi odradite noćno buđenje. Možete vi ustati i donijeti joj dijete. Ako tijekom dana radite, provjerite kako je tijekom dana. Iznenadite je nekom zdravom hranom, cvijećem ili nečim što voli. U tim će joj danima to puno značiti.

* Zapamtite da će dijete uvijek uzburkati vaš život, barem malo, čak i ako se ne radi o prvom djetetu. Treba vremena da bi se naučilo živjeti s drugim ljudskim bićem.

Uzmite si vremena.