Bebe i mališani

Savjeti za uspješno dojenje na hladnoći

Volim dugo šetati s djetetom, no sad su došli hladniji dani i sigurno će mi biti neugodno bebu dojiti u parkiću, na niskoj temperaturi. Ako se izdojim i ponesem bočicu, izdojeno će se mlijeko brzo ohladiti. Ako dijete podojim na klupi, prehladit ću se (osjetljiva sam zdravlja). Što da radim? Kako da se ponašam vani u jesen i zimi? Hvala na odgovoru.
Zabrinuta mlada majka

Dojenje na otvorenom u zimskim mjesecima, uz dobro odabranu odjeću, ne bi trebao biti nikakav veći problem. Važno je dijete odjenuti tako da ga što jednostavnije možete izvaditi iz kolica, ako ga u njima vozite, te da vam njegova odjeća omogućava što lakši kontakt s vama. Vi možete odjenuti jaknu s patentnim zatvaračem koji ćete prilikom dojenja otvoriti napola i time djetetu osigurati nesmetan pristup dojci. Jednako tako, i sva ostala odjeća koja je ispod jakne trebala bi imati mogućnost otkopčavanja odozgo kako podizanjem odjeće od donjega dijela prema gore ne biste omogućili dopiranje hladnoće. Ne bi bilo loše da isprobate kod kuće i vidite kako će vam zapravo samo neznatan dio tijela, i to samo nakratko, biti izložen vanjskome zraku. Osim toga, možete ponijeti dekicu, pa kada dijete postavite na dojku, prekrijte njome i sebe i dijete.

Ako, pak, govorimo o velikoj hladnoći, o vanjskoj temperaturi koja je i više od 10 °C ispod ništice, tada vjerojatno i nećete ostajati predugo vani, pa nekako prilagodite izlaske hranjenju:  izađite van neposredno nakon obroka i vratite se prije pretpostavljenog sljedećeg. Zanimljivo je da djeca vani pri niskim temperaturama, ali dobro utopljena, najčešće spavaju pa im dojenje i nije potrebno.