Bebe i mališani

Pokažite mališanu tko je gazda!

Današnjim roditeljima riječ „disciplina“ može zvučati kao nešto loše. Uz toliko „gurua“ koji dijele savjete o tome što smijete a što ne, gotovo je nemoguće znati na koji način mališana naučiti da razlikuje dobro od lošeg. No ako je mališanu ušlo u naviku da u trgovini bijesno vrišti, mlađu sestru gađa igračkama ili veselo dijeli pljuske prijateljima u vrtiću, vrijeme je da nešto poduzmete.

ZAŠTO DISCIPLINA?
Stručnjaci kažu da disciplina mališanu daje sigurnost i priprema ga za život u društvu. Ako pojam discipline u vama izaziva nelagodu, to je zbog vašeg poimanja te riječi. Roditelji često disciplinu pobrkaju s kaznom. No disciplina je važno odgojno sredstvo i lekcija koja se mora naučiti.
Mnogi ljudi disciplinu povezuju sa starim vremenima kada su djecu tukli. Ustvari, riječ je o postavljanju granica, a to je dobro učiniti u vrlo ranoj dobi. Kako mališanu pravilno odrediti granice?

NE POPUŠTAJTE
Zlatno je pravilo dosljednost. Ako mališanu nešto branite cijeli dan, a potom prekršite pravilo, šaljete mu nejasnu poruku. Ako „ne“ znači „možda“, mališan će biti zbunjen i iskušavat će dokle može ići.
No niste samo vi ti koji morate biti dosljedni. Oba roditelja moraju se pridržavati istih pravila i pružati jedan drugome podršku. Već i dvogodišnjaci vrlo brzo shvate tko je dobar a tko loš policajac, i iskoristit će to protiv vas.
No suzdržite se od uvođenja reda ako vaš partner dođe s posla i započne igru s mališanom upravo kada ga pokušavate otjerati u krevet. Pred mališanom se nikada nemojte suprotstavljati partneru, čak i kada mislite da je to što čini pogrešno. Rasprave ostavite za poslije.
Stručnjaci savjetuju da mala postignuća nagradite pohvalama kako mališan ne bi pozornost tražio lošim ponašanjem.
Izgradite sustav nagrađivanja koji će vam pomoći da ostanete dosljedni. Za dobro ponašanje nagradite mališana sitnicama poput zvjezdica, a loše zanemarite kada je to moguće. Isticanje posljedica poput „ako ne pojedeš večeru, nećeš dobiti puding“, također je učinkovito. Nemojte mališanu uvijek ponuditi sve odgovore – dopustite mu da on sam pronađe rješenje za pojedine situacije.

KRŠENJE PRAVILA
Čak i ako ste najdosljedniji i najbolji roditelj na svijetu, ponašanje vašeg mališana ponekad jednostavno neće biti prihvatljivo. Što učiniti kada udari mlađu sestru ili ugrize drugo dijete u vrtiću?
Teško je ostati miran, no svaka fizička kazna šalje mališanu pogrešnu poruku. Najveća nagrada koju vaše dijete može dobiti jest vaša pozornost, a pljuskom mu darujete svu svoju pozornost. Pljuske kod mališana uglavnom ne izazivaju žaljenje nego povećavaju njihov strah i ohrabre ih na još gore ponašanje.
Koje su druge mogućnosti? Dobro je uvesti nešto poput time outa kada je mališan zločest. To znači da ćete mu uskratiti pozornost, a ona je to što mališan doista želi. Osim toga, imat će se vremena smiriti, a vi ćete moći predahnuti. Trebali biste ga smjestiti negdje gdje je siguran, ali gdje će mu biti dosadno. Općenito je pravilo da to traje jednu minutu za svaku godinu mališanove starosti, no ne bi se smio vratiti prije nego što se posve smiri.
Uvijek će biti različitih pristupa kada je riječ o disciplini. No ako uspijete pronaći način koji će vam odgovarati i dosljedno ga se pridržavati, vaš će mališan biti mnogo sretniji i neće biti zbunjen – a ni vi!

VANJSKI UTJECAJI
 Važno je da se i ostale osobe koje čuvaju mališana, poput djedova i baka, pridržavaju istih pravila.
Ako vaši roditelji ili prijatelji provode s mališanom mnogo vremena a sve mu dopuštaju, pokušajte s njima razgovarati o tome kako želite da se mališan ponaša i na koji način mislite da bi to mogli postići. U redu je da djeca imaju nekoga s kim će se zabavljati, a kroz različite će situacije naučiti i različito se ponašati.
Najbolje rješenje obično je nagodba. Ne možete očekivati da ćete u roditeljskoj kući nametnuti svoja pravila, stoga se sretnite negdje na pola puta. Na primjer, recite: „Ne smeta mi što mu dajete čokoladne bombone, no može li ih jesti nakon ručka?“

Važno je da partneri pružaju jedno drugome podršku – već i dvogodišnjaci vrlo brzo shvate tko je dobar a tko loš policajac, i iskoristit će to protiv vas