Gric, gric

Bijeli rižoto s koromačem

Koromač je jako ekonomična biljka, koristi se svaki njen dio, i lukovica (korjen) i stabljike i listovi. Stabljike su izvrsne za pripremu temeljca, listovi kao začin (posebno uz pečenu ribu) ili za ukrašavanje jela, a sa korjenom se zaista možete poigrati.
Naravno, najbolja svojstva koromača dobit ćete ako ga konzumirate svježeg. A tu nema granica, evo tek par ideja:

– narežite ga na tanke ploške pa ubacite u salatu: mješavina rikole, matovilca i potočarke uz ploške koromača i rotkvice s malo bučinog ulja…( već trčim na plac, njam!)
– narezanog na ploške prelijte jogurtom, dodajte malo svježe metvice
– ubacite ga u sendvič
– skuhajte krem juhu: luk malo propirjajte na maslinovom ulju, dodajte na kockice ozrezan koromač, korjen peršina, krumpir, možda čak i poriluk pa dolijte vode. Kad se povrće skuha, izmiksajte štapnim mikserom, začinite sa soli i paprom i poslužite uz žlicu kiselog vrhnja ili u samu juhu dodajte tek malo vrhnja za kuhanje
– lagano ga propirjajte na maslinovom ulju, dodajte češnjak, začinite i umiješajte ga u “al dente” skuhanu paštu pa pospite parmezanom

Jedan od mojih najdražih recepata s ovim čudom od biljke je "Bijeli rižoto s koromačem".
Potrebni sastojci su:
– 1 veći korjen koromača
– 1 korjen peršina
– 1 srednji luk
– 1-2 mlada češnjaka
– sol, papar
– maslinovo ulje, maslac

– malo bijelog vina
– 1 šalica riže
– parmezan
– temeljac ili voda za rižu

Luk, korjen peršina, češnjak, koromač nasjeckati na kockice.

Na zagrijano maslinovo ulje kojem ste dodali žličicu maslaca, bacite nasjeckani luk i dinstajte dok ne postane staklast. Na to dodajte korjen peršina i češnjak pa nastavite dinstati. Ovo je trenutak za podlijevanje s bijelim vinom, ako ga želite ubaciti. Neka fino zacvrči na povrću pa pustite da alkohol ishlapi. Dodajte koromač i dalje mješajte. Zatim ubacite rižu, tako “na suho” i pustite da i ona postane staklasta. Polako dolijevajte temeljac ili onoliko vode koliko je potrebno za rižu. Naravno, ostane li neskuhana, dolijte još.
Posolite, popaprite i kuhajte uz često miješanje. To je jedna od stvari bitnih za pripremu dobrog rižota. Pred kraj dodajte vrećicu naribanog parmezana ili još bolje sami izribajte dobar parmezan.
Kad ste već ugasili vatru, u rižoto umiješajte žlicu maslaca i promiješajte da se rastopi.
Pospite lišćem koromača i parmezanom. Uz to poslužite salatu od matovilca, potočarke i rikole sa nasjeckanim svježim koromačem, začinite ju maslinovim ili još bolje bučinim uljem.
Uživajte!

Tekst i fotografije: mama Iva Novosel
Njamamama