Trudnoća i porođaj

Trudnoća: 7 zanimljivih činjenica o drugom stanju

Ako se do sada u životu niste naslušali svakakvih priča, trudnoća je vrijeme kada će svi oko vas biti pametni. Svakoga dana sretat ćete se s dobronamjernim savjetima, tuđim iskustvima, ili pak katkada sa suludim „rekli bi stari ljudi“ tezama o tome zašto vam se nešto događa.

No trudnoća stvarno ima svoje čudne trenutke, a mi donosimo najzanimljivije

7. Ne očekuj očekivano
Iako moderna dijagnostika može odrediti dan kada ste začeli te se računa da prosječna trudnoća traje 40 tjedana, manje od deset posto djece rodi se na „termin“. Njih gotovo pedeset posto svijet ugleda tjedan dana ranije ili kasnije, a njih se čak više od dvadeset posto odluči požuriti i roditelje iznenaditi i do tri tjedna ranije.

6. Hrana = sreća
Žudnja u sitne sate za određenim namirnicama nije mit. Dokazano je kako potreba za pojedinom hranom nastaje zbog nedostatka minerala koje ta hrana sadrži. Osim što na taj način tijelo samo poručuje čega mu nedostaje, organizam pokušava akumulirati dovoljno hormona serotonina (hormona sreće) potrebnog za dobar osjećaj.

5. Tijelo kao žvakača guma
Zbog oticanja nogu i pritiska težine na tabane čest je slučaj da trudnice, pogotovo potkraj trudnoće, imaju za cijeli broj veću nogu. Zna se i vidljivo je kako se koža rasteže dok beba u trbuhu raste. No, još je zanimljivija činjenica da se – inače skrivena od pogleda i mala – maternica tijekom devet mjeseci može rastegnuti i do 500 posto od svoje prave veličine.

4. Hrana za buduće poliglote
Riba i riblje prerađevine izvrsna su hrana za poticanje moždanoga razvoja. Rezultati istraživanja u kojem je sudjelovalo 7 000 žena pokazali su kako su djeca onih majki koje su u trudnoći često konzumirale ribu, danas naprednija u verbalnim vještinama od djece čije su se majke hranile isključivo mesom.

3. Tajanstvena crta
Dugo se vjerovalo kako okomita tamna crna crta, znana i kao Linea negra, koja se na koži pojavi tijekom trudnoće, određuje djetetov spol. Tako se smatralo da ako se ona proteže iznad pupka, mama nosi dečka, a ako staje na pupku, onda je curica. Naravno da je tu riječ o samo još jednoj bapskoj priči, no ono što je istina jest da se crta ne pojavi misteriozno tijekom trudnoće, nego je tu od rođenja. Naime, zahvaljujući povećanoj proizvodnji pigmenta za tamnjenje kože melanina što u kombinaciji sa povećanom proizvodnjom estrogena dolazi do hiperpigmentacije osjetljivih dijelova kože. Osim crte u trudnoći, često potamne i bradavice.

2. Dan loše frizure
Kao što hormoni utječu na kožu, pod velikim pritiskom može biti i kosa. Uslijed hormonalnih promjena to ipak može biti i dobro. Naime, iako se često događa da tanka i beživotna kosa u trudnoći probuja i postaje sjajna i čvrsta, nerijetko je slučaj i obrnut. No, dobra je vijest da su znanstvenici potvrdili kako tijekom tih devet mjeseci kosa ne sijedi.

1. Blizanci, a polubraća
Čudno, ali istinito. I pritom ne mislimo na blizance koji su začeti MPO-om od donora, nego prirodnim putem. Iako se ne događa često (1 na 400 parova), samo u proteklih nekoliko godina zabilježen je niz slučajeva u kojima su dvojajčani blizanci zapravo polubraća, začeta od dva različita oca. Riječ je o majkama koje su tijekom ovulacije imale dva različita partnera u različitim danima.