Zdravlje i prehrana

Što je anksioznost? Koji su simptomi i kako se liječi?

anksioznost

Anksioznost je emocionalno stanje koje se pojavljuje kod otprilike 10% populacije a najčešće se manifestira kroz napadaje te osjećaje nervoze, panike, stresa ili zabrinutosti.

Anksioznost se može pojaviti i kod djece i kod odraslih osoba.

Anksioznost nije bolest

Djecu najčešće anksioznost pogađa ukoliko su pretrpjeli neki šok ili stres kao što je npr. promjena škole, odvajanje od prijatelja, selidba, razvod roditelja, bolest ili smrt u obitelji i sl.

Kod odraslih osoba anksioznost se najčešće javlja zbog većeg stresa kao što su financijski problemi, problemi na poslu ili gubitak posla, bolest ili smrt bližnjih osoba kao i problemi sa zdravljem. Ukoliko osoba nije u mogućnosti kontrolirati strah, potrebno je obratiti se liječniku.

anksioznost

Simptome anksioznosti dijelimo prema uzročniku.

Fizički simptomi: vrtoglavice, glavobolje, lupanje srca, visok krvni tlak, težina u prsima, ubrzano disanje, promjene na koži (crvenilo, osip).

Bihevioralni simptomi: problemi s koordinacijom, izbjegavanje određenih osoba, povučenost, pojačana društvena aktivnost ili intenzivno povlačenje u sebe.

Kognitivni simptomi: negativne misli, stalna zabrinutost, problemi s pamćenjem, problemi s koncentracijom.

Emocionalni simptomi: nervoza, napetost, nelagoda, nemir, razdražljivost, osjećaj neizvjesnosti.

anksioznost

Kada pričamo o anksioznom ponašanju, postoji nekoliko tipova, a svaki tip ima svoje specifičnosti. Napadaji panike su svakako najčešći oblik anksioznog ponašanja.

Osoba svladava strah, koji se često onda pretvara u paniku gdje dolazi do pojačanog znojenja i lupanja u prsima kao i pritiska u prsima. Ukoliko osobu puno brine to što drugi misle o njima to nazivamo socijalnom fobijom. Ako se osoba boji otvorenih prostora s puno ljudi i ako to kod nje izaziva paničan strah, onda je riječ o agorafobiji.

Liječenje anksioznosti može biti kompleksno, a najčešće se anksioznost liječi lijekovima (kao npr. antidepresivi ili antiepileptici), psihoterapijom (razgovor sa stručnom osobom) ili promjenom načina života (zdravijim načinom života, smanjenje uzorka stresa i sl.)

Anksioznost je kod djece u većini slučajeva lako rješiva.

Izvor: Mamin kutak