Zdravlje i prehrana

Sindrom PANDAS – što je i kakve tegobe kod djece izaziva?

sindrom pandas

Kako ne postoji pretraga koja bi mogla dokazati sindromu PANDAS, predloženi su međunarodni dijagnostički kriteriji, kako bi se umanjila mogućnost pogrešnog dijagnosticiranja.

Ako se radi o PANDAS-u, tegobe mogu trajati nekoliko tjedana ili mjeseci, postupno popuštaju i nestaju, da bi se u sklopu sljedeće streptokokne infekcije naglo pojavile.

ŠTO JE PANDAS?

Termin PANDAS odnosi se na akronim od „Pediatric autoimmune neuropsychiatric disorder associated with group A streptococci“ koji opisuje pojavu ili pogoršanje tikova, opsesivno-kompulzivnih i drugih promjena u ponašanju pod utjecajem streptokoka (beta hemolitičkog grupe A).

Dijagnoza sindroma PANDAS je kontroverzna. Hipoteza o povezanosti streptokokne infekcije i mogućih neuropsihijatrijskih tegoba u djece za sada je utemeljena samo na opservacijskim studijama (proučavanju tijeka tegoba kod bolesnika), ali točan uzročno-posljedični mehanizam još nije otkriven.

Moguće je teorijsko objašnjenje kako u neke djece infekcija beta hemolitičkim streptokokom grupe A može započeti autoimuni odgovor i proizvesti protutijela koja ometaju pravilnu funkciju bazalnih ganglija u mozgu, što dovodi do pojave tegoba. Sindrom PANDAS nalazi se u spektru sličnih pedijatrijskih autoimunih hipoteza kao npr. PANS (Pediatric acute-onset neuropsychiatric syndrome) ili CANS (Childhood acute neuropsychiatric symptoms) u kojima se radi o proširenim kliničkim sindromima, također hipotetskih i za sada još kontroverznih, a u ovim slučajevima povezanih s neinfektivnim uzrocima ‒ lijekovima, metaboličkim bolestima i drugim infektivnim okidačima.

KAKVE TEGOBE SE JAVLJAJU?

Tegobe se prezentiraju kao nagli, iznenadni početak opsesivno-kompulzivnog ponašanja ili smanjenog (ili jako izbirljivog) uzimanja hrane, uz barem dva istovremena jasna neuropsihijatrijska simptoma ‒ tjeskobu, depresiju, emocionalnu labilnost. Roditelji često budu zbunjeni naglom promjenom ponašanja koji dominiraju u tegobama, a praćeni su još pojavom (ili pogoršanjem) nevoljnih i nesvrsishodnih kretnja (tikovi).

Kako ne postoji pretraga koja bi mogla dokazati ili isključiti da se radi o PANDAS sindromu, predloženi su međunarodni dijagnostički kriteriji, kako bi se umanjila mogućnost pogrešnog dijagnosticiranja i pokušao postići strukturiran i jednolik pristup dijagnosticiranju ovog kontroverznog stanja.

Dijagnostički kriteriji za PANDAS:
  • Prisutnost opsesivno-kompulzivnog poremećaja i/ili tikova
  • Početak između treće godine i početka puberteta
  • Iznenadni početak i epizodni tijek simptoma (u ponavljanim streptokoknim infekcijama)
  • Vremenska povezanost između infekcije i početka ili pogoršanja tegoba
  • Mikrobiološki dokazana infekcija beta-hemolitičkim streptokokom grupe A u brisu grla ili prethodna dijagnoza šarlaha
  • Udruženost s drugim neurološkim tegobama (npr. motorna hiperaktivnost, neobični, trzajući nekontrolirani pokreti, pogoršanje fine motorike i grafomotorike – tegobe se mogu objektivizirati promjenom u rukopisu ili crtežima prije i za vrijeme tegoba).
  • Uz sve spomenuto, važno je da se simptomi ne mogu objasniti drugim neurološkim poremećajem.

Uz dijagnostičke kriterije, kod djece roditelji mogu primijetiti i opisati svom liječniku npr. i sljedeće simptome: poremećaj pažnje, stalno vrpoljenje, nagle promjene raspoloženja, razdražljivost praćenu tugom, poteškoće sa spavanjem, pojavu noćnog mokrenja, poteškoće s odvajanjem od roditelja (separacijske tegobe).

Kod sumnje u PANDAS uz zadovoljene kliničke kriterije (pogotovo ako se radi o ponavljanim epizodama tegoba povezanih sa streptokoknom infekcijom) i mikrobiološke pretrage, može pomoći i određivanje antistreptolizinskog titra (AST titar) i antiDNAze B u krvi koji ostaju povišenih vrijednosti mjesecima nakon infekcije.

LIJEČENJE

Liječenjem streptokokne infekcije najčešće dolazi do spontanog i postupnog smanjenja ili prestanka tegoba, a često tek ponovna pojava u sljedećoj streptokoknoj infekciji pobuđuje temeljnu sumnju da se radi o sindromu PANDAS. U prvoj pojavi tegoba često nije jednostavno zaključiti radi li se o mogućem PANDAS-u ili ne.

Vrlo je važno napomenuti da je stanje vrlo rijetko i da svaka pojava tika ili opsesivno-kompulzivnog poremećaja ne znači sindrom PANDAS. Potrebno je pridržavati se dijagnostičkih kriterija i ne opterećivati djecu i obitelji nepotrebnim dijagnostičkim postupcima.

Djeca s tikovima ili opsesivno-kompulzivnim poremećajima mogu imati nekada više a nekada manje prisutne tegobe koje trajno osciliraju, ponekad od dana do dana dugo razdoblje. U djece s PANDAS-sindromom uvijek se radi o naglom, iznenadnom razvoju tegoba, doslovno u jednom danu, tegoba u kojima dominiraju psihijatrijske tegobe, a nevoljne kretnje ekstremitetima u drugom su planu. Kod tikova je obratno, i u pravilu nema promjene u ponašanju djeteta. Ako se radi o PANDAS-u, tegobe mogu trajati nekoliko tjedana, ponekad i mjesecima, postupno popuštaju i nestaju, da bi se potom u sklopu sljedeće streptokokne infekcije naglo pojavile.

Ako su tegobe jasne, izražene i ne prolaze spontano te dođe do postavljanja dijagnoze PANDAS-sindroma, moguća je primjena imunomodulacijske terapije (kortikosteroida, imunoglobulina i plazmafereze). Rutinska primjena takve terapije nije indicirana, kao ni kronična profilaksa antibioticima. Dugoročna je prognoza sindroma PANDAS povoljna i ne ostavlja trajne posljedice.

Tekst: dr. sc. Goran Krakar, dr. med., neuropedijatar
Poliklinika Sabol
Foto: Freepik