Zdravlje i prehrana

Što je rubeola?

Rubeola je akutna infektivna bolest uzrokovana virusom rubele iz porodice togaviridae. Izvor zaraze je bolesnik koji nosi virus u sekretu dišnih putova oko tjedan dana prije i dva tjedna nakon pojave osipa.

Virus ulazi kroz dišne puteve, razmnožava se u limfnim čvorovima vrata, odakle prodire u krv. Najčešće se javlja u proljetnim mjesecima, obično u starije djece i adolescenata.

SIMPTOMI RUBEOLE

Inkubacija je 16 do 18 dana. Rubeolu klinički karakteriziraju osip, povišena temperatura i limfadenopatija. Prodromalni stadij u većini je slučajeva slabo razvijen i kratkotrajan, a izražen je obično u odraslih bolesnika.
Rubeola se očituje povišenom temperaturom i kataralnim simptomima dišnih puteva, bolovima u mišićima i zglobovima te glavoboljom.

OSIP

Rubeola često za prvi simptom ima karakterističan osip. On je nježno makulozan, svijetlo ružičaste boje, eflorescencije ne konfluiraju. Javlja se najprije na licu i vratu, a onda se brzo, u nekoliko sati, proširi po cijelom tijelu. Izblijedi nakon 1 ‒ 3 dana onim redom kojim je nastajao i ne ostavlja tragove. Povećanje limfnih čvorova vrata (nuhalnih i retroaurikularnih) javlja se tjedan dana prije pojave osipa, a može trajati 2 do 3 tjedna. Slezena je često lagano povećana, a kataralni simptomi i temperatura blago su izraženi.

DIJAGNOZA

Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike, krvne slike i seroloških pretraga. Liječenje obično nije potrebno. Bolest nije teška, no njen medicinski značaj leži u opasnosti od infekcije trudnica i trajnog oštećenja ploda, koje se očituje urođenim malformacijama.

CIJEPLJENJE

Aktivna imunizacija provodi se cijepljenjem živim, oslabljenim virusom rubele. U nas je cijepljenje obvezno od 1975. godine, a provodi se miješanim cjepivom protiv ospica, rubele i parotitisa. Oko 98 % cijepljene populacije zadržava na taj način stečenu imunost.

Tekst: dr. Svjetlana Bela Klancir, spec. pedijatar
Poliklinika za dječje bolesti dr. Sabol

Foto: Pixabay