Bebe i mališani

Savjeti za njegu novorođenčeta

Prematanje

Preodijevanje i mijenjanje pelena – bez obzira na to jeste li se odlučili za jednokratne ili platnene – obično se radi udvoje, tako da ćete ubrzo razviti vlastitu rutinu koja se temelji na bebinu ritmu kakanja i spavanja.
Nemojte zaboraviti da je bebama normalno plakati za vrijeme prematanja. Novorođenčad ne voli kad ju se razodijeva.
Ne žurite se i nemojte zaboraviti da provlačenje ruke kroz otvor rukava ne znači ozljeđivanje bebe – unatoč cviležu.

Dok je mijenjanje pelena prilično jednostavno – nakon što to obavite nekoliko puta – teško je pojmiti sve one tvari koje otkrivate u njima. Nakon katranastog mekonija (četvrti ili peti dan), beba će kakati tri (vjerojatno i više) puta dnevno – stolica će joj biti zelenkasta kad počne probavljati mlijeko. Nakon petog – šestog dana bebina kakica trebala bi biti mekana i žuta, kakva će (u većini slučajeva) i ostati sve do prelaska na kašice.

Pranje djeteta

Nije nužno svakodnevno prati novorođenče. Nekoliko puta tjedno sasvim je dovoljno, no nije loše svakodnevno oprati „glavu i rep“. Dok pupkovina ne otpadne, nježno je čistite vatom natopljenom toplom vodom i zatim pažljivo osušite.

Bebino lice i guzu perite svakog jutra i večeri. Za to pripremite dvije zdjele tople vode – jednu za glavu, drugu za guzu. Namočite vatu i svakako dobro očistite svaki pa i najmanji nabor kože. Nježno osušite i odjenite dijete.
Kad kupate bebu, činite to u zagrijanoj prostoriji. Toplinu vode provjerite toplomjerom (idealno bi bilo 37°C), unutarnjom stranom zapešća ili lakta.
Spustite bebu u vodu, nogama prema naprijed, a ostatak tijela pridržavajte podlakticom, osobito ramena, vrat i glavicu. Pripremite mekani, zagrijani ručnik u koji ćete je umotati nakon kupanja.