Obitelj

Priručnik za brak

Prema riječima američkih mama, Paule Szuchman i Jenny Anderson, autorica knjige Spousonomics, svaki partnerski odnos treba voditi istim principima kao što se vodi „biznis“. U velikom nedostatku vremena, ali i pod golemim financijskim pritiskom u kojem se nalaze, da bi izbjegli razmirice i pucanja, za partnere je iznimno bitno da točno rasporede svoje mogućnosti, baš kao u poslu. Donosimo vam nekoliko primjera kako unijeti ekonomska pravila u najčešće sukobe pomoću kojih ćete dobiti više ljubavi, a manje kućanskih poslova

Sukob broj 1 „Uvijek se ja dižem noću kako bih nahranila malenog. Zašto moj partner to nikada ne napravi?“
U ekonomskim terminima, autorica knjige to naziva komparativnom prednošću. Drugim riječima, u početku ste se vi dizali noću kako biste dojili bebu jer, očito je, vaš partner to ne može. No, ako dijete sada hranite na bočicu, vaša prednost više nije ključan faktor, tako da zaista oboje možete biti fleksibilni.
Svakako uzmite u obzir partnerovu potrebu za snom u slučaju da radi jako zahtjevan posao.

Sukob broj 2 „Oboje smo imali posla cijeli dan i nikome se ne kuha večera. Tko bi ju trebao pripremiti?“
Ako vi u kuhanju zaista uživate, odnos će vam zasigurno teći glatko ako to prihvatite kao svoj dio posla, ali se svakako pobrinite da partner ima drugu obvezu u kućanstvu kako biste to kompenzirali. Vas motivira interes za kuhanjem, a ako partner nikako nije obožavatelj lonca i kuhače, uvijek će zabušavati.
U konačnici, ovako ćete bar uvijek jesti nešto fino, a on neka preuzme posao koji vi ne obožavate, na primjer pranje posuđa.

Sukob broj 3 „Kupnja namirnica za kućanstvo oduvijek je bila moj dio posla, ali pošto sam se vratila na posao, željela bih da ponekad i on to obavi. Pomozite savjetom.“
Autorice tvrde da je odlazak u supermarket postao „vaš posao“ zapravo pasivnim donošenjem te odluke. Drugim riječima, baš zato što to radite oduvijek, niste stali i promislili ima li ta „odluka“ više smisla. Budući da više nemate toliko vremena kao prije, potreban vam je novi plan.
Možete tu obvezu podijeliti na dva dijela: vi sastavite popis namirnica, a partner ih samo treba otići kupiti. Vrlo jednostavno.

Sukob broj 4 „Niti jedno od nas ne želi pospremiti čisto rublje, pa onda to stoji danima i zapravo se nikad ne obavi.“
Kad u kućanstvu dođete do toga da ste u bezizlaznom položaju, niste ni svjesni da se držite „igre“ koja će završiti nekooperativnim ponašanjem. Ako rublje samo stoji, igrate igru pileta – poput dva auta koja idu u smjeru jedan drugog. U ovakvoj situaciji bacanje novčića uopće nije loša ideja – to je kao da treća osoba rješava problem za vas.
Mnogi su parovi riješili situaciju tako da svaki partner posprema svoje rublje jer se nikako drugačije nisu mogli dogovoriti.