Trudnoća i porođaj

Njega stopala u trudnoći

Trudnoća je posebno razdoblje u kojem svaka žena prolazi kroz različita fizička i emocionalna stanja dok se privikava na novi izgled svog tijela.

Zbog prirodno povećane tjelesne težine u trudnoći, težište tijela potpuno je promijenjeno. To uzrokuje dodatni pritisak na koljena i stopala. Zbog toga je važno za sve trudnice da si pomognu i saznaju više o zdravlju stopala tijekom trudnoće kako bi im to devetomjesečno razdoblje bilo što „udobnije“.

Neke od tegoba na koje se žali većina trudnica je bol u stopalima, otečenost nogu, pojačano znojenje nogu…
Postoje učinkoviti načini kako si pomoći i prevenirati navedene tegobe.

Odaberite udobnu obuću

Ako vas muči bol u stopalu koja uglavnom nastaje zbog debljine te se težina prenosi na unutarnji dio stopala, a hodanje postaje vrlo bolno, ublažit ćete ga pravilnim odabirom udobne obuće koja pruža dodatnu potporu.

Otečenost nogu obično se javlja u drugoj polovici trudnoće zbog pojačanog pritiska na zdjelicu i noge te se time usporava cirkulacija. Oticanje nogu može se smanjiti tako da podignete noge na povišen položaj što je češće moguće. Redovitom vježbom promičete cjelokupno zdravlje, a hodanje je jedna od najboljih vježbi. Jedite uravnoteženu prehranu i izbjegavajte namirnice bogate solju koje mogu uzrokovati zadržavanje vode.

Neke su trudnice suočene s pojačanim znojenjem nogu. Vlažna stopala podložna su gljivičnim infekcijama. Da bi se to izbjeglo, treba paziti na higijenu stopala: nakon redovitog pranja stopala svakako ih treba dobro osušiti čistim ručnikom, a posebnu pažnju treba posvetiti području između prstiju. Redovito mijenjanje pamučnih čarapa može biti i nekoliko puta dnevno ako je potrebno.

Osim navedenoga, trudnicama pomaže masaža tijela, osobito masaža stopala.

Posjetite pedikera

Njegu stopala možete raditi i u toplini svoga doma, ali ako imate problem s uraslim noktom, natiskom ili kurjim okom, svakako potražite stručnjaka jer u varijanti „sam svoj majstor“ samo možete oštetiti nokat ili stopalo i pogoršati cjelokupan problem.

Jednom mjesečno svakako si priuštite posjet pedikeru koji će vam na stručan način tretirati stopalo, ukloniti zadebljanja, rezati pravilno nokte kako bi se spriječilo urastanje, te izmasirati stopala, pospješiti cirkulaciju i smanjiti otečenost.

A u međuvremenu, između pedikura, predlažemo da si kod kuće pripremite kupku za stopala kojoj ste dodali ulje čajevca: ono će ukloniti neugodne mirise i prevenirati gljivične infekcije. Piling koji možete napraviti u kućnoj radinosti od šećera i bademova ulja bit će iznimno blagotvoran. Nakon toga, ako su pete jako grube, istrljajte ih kamenom (nikako žiletom) ili za to predviđenom rašpom (turpijom) za pete. Nokte uredite rašpanjem, a kožicu samo lagano pogurajte prema korijenu nokta kako biste izbjegli svaku mogućnost upale. Umasirajte hidratantnu kremu – i vaša će vam stopala biti zahvalna.

U drugoj polovici trudnoće bit će vam nemoguće vidjeti stopala, a kamoli se njima baviti onako kako biste trebali. Zato svakako potražite pomoć stručne osobe. Ako još nemate pedikerski salon u koji inače odlazite, svakako provjerite onaj za koji se odlučite. Pitajte prijateljicu za preporuku, provjerite na internetu ili ako nemate mogućnost, onda svakako obratite pozornost na cjelokupan dojam i čistoću salona, jer bi svima trebalo biti zdravlje prije izgleda.

Mlade mame, koje se još uhodavaju oko vrtića, raznih teta čuvalica, baka-servisa i posla, sigurno si neće moći odvojiti vrijeme potrebno za spomenutu kućnu njegu stopala.

Pokušajte pedikuru „ugurati“ u svoj pretrpani raspored jer ono što ćete dobiti puno je veće od grižnje savjesti da ste ostavili dijete na čuvanju sat vremena dulje.

Uredna stopala koja ne bole, natisci koji su uklonjeni, noktići podrezani i lijepo lakirani mogu vam samo pomoći da se osjećate dobro – a vaše dijete voli kad mu je mama sretna i puna samopouzdanja!

Tekst: Ljiljana Perkov
Kozmetički salon „DORA '98“
Ozaljska 110, Zagreb