Bebe i mališani

Ne diraj moj iPad!

Svi smo se našli u toj situaciji. Očajnički tražeći trenutak mira, dajete mobitel ili iPad u ruke svom gegavcu da se ne rasplače.
Uz to, mnogi od tih uređaja nude programe i igrice koje navodno pomažu boljem pamćenju i razvijanju motoričkih vještina.
Zvuči odlično, ali pomažu li stvarno u razvoju? „Više nas treba zabrinjavati pasivno gledanje televizije nego aktivno korištenje raznih programa“, tvrde stručnjaci za dječji razvoj.
Ako se vaš gegavac mora na neki način aktivirati, to je pozitivna stvar. Ali to ni u kom slučaju ne može zamijeniti iznimnu
važnost istraživanja onoga što vidi, čuje i doživi u stvarnome svijetu koji ga okružuje.
Kako tvrde stručnjaci, ako iPAD koristite uglavnom kao prijenosni televizor, to neće pomoći dječjem razvoju, premda je 15 minuta televizije na dan vjerojatno prihvatljivo. Umjesto toga pokušajte taj uređaj koristiti interaktivno. Mnoge
edukativne igre imaju ugrađene stanke koje djetetu daju priliku da nešto napravi i tako ga potaknu na odgovor, tvrde psiholozi. Ali, prije nego što se upusti u istraživanje virtualnog svijeta, vaša beba mora prvo postati svjesna onog što je okružuje.
„Do  druge godine njezin mozak ne može odgonetnuti ono što vidi na ekranu. Bez vaše pomoći, mnoge će im igre
biti zanimljive samo zbog pukog pritiskanja tipaka“, poručuju stručnjaci za dječji razvoj.
„U današnjem svijetu tehnologija predstavlja prikladno rješenje“, ističu psiholozi. „Roditelji ne bi trebali osjećati krivnju što je koriste, ali bi je morali koristiti pametno.“

Pravila za korištenje iPada
Ako ipak dopustite svojem gegavcu da se igra iPadom, evo nekoliko praktičnih savjeta…

1. TABLET KORISTIMO OBOJE
„Najbolji savjet je da mu se pridružite“, kažu dječji psiholozi. “Trebat ćete mu objasniti što se događa, a to će vam pomoći i da započnete razgovor s njime, pa mu govorite o tome što vidite.“
2. POSTAVITE GRANICE
Bilo da koristite pravilo o 10-minutnom odmoru ili „jedna igra i onda gotovo“, stručnjaci preporučuju minimalno
korištenje uređaja. Pokušajte namjestiti štopericu – možete je i zajedno namjestiti, pa će vaše dijete čuti njezinu zvonjavu i tako znati da je vrijeme isteklo.
3. BUDITE SELEKTIVNI
Koristite samo one igre koje su namijenjene djeci mlađoj od dvije godine. Vaše će dijete ponavljanjem učiti i jako će ga veseliti opetovano igranje istih igara.