Obitelj

Jeste li razmazili svoje dijete?

„Batina je iz raja izašla“, kaže stara poslovica. Na sreću, današnji roditelji ne posežu za štapom i remenom kao sredstvima za uvođenje discipline. No znači li to da odgajamo naraštaj razmaženih derišta, beznadno prezasićenih vremenom, pažnjom i skupim igračkama?

VREMENSKI RAZBOJNICI
Čim se dijete rodi, vrijeme koje nam je na raspolaganju kao da se trenutačno skrati i ne ostaje ga dovoljno da bismo valjano ispunile sve svoje uloge kao žene, radnice, prijateljice, sestre, kćeri i, naravno, dobre mame. Stoga nedostatak vremena pokušavamo nadoknaditi na druge načine.

“Kada je Pavla imala dvije godine, nekoliko sam mjeseci morala raditi prekovremeno i dolazila sam kući vrlo kasno. Osjećala sam krivnju zbog toga te sam je često držala dugo budnom kako bismo se nekoliko sati igrale. Naravno, bila je sasvim iscrpljena, mrzovoljna i nisam s njom mogla izaći na kraj. Na sreću, moj me suprug urazumio i sada umjesto toga s njom provodim cijele vikende“, priča Vedrana.
Ako niste zaposleni, možete li razmaziti mališana provodeći s njim previše vremena? Pa, ne baš – odlučujuće je što ćete za to vrijeme raditi.
Vaša ljubav i vrijeme koje provodite s njim sigurno neće razmaziti mališana. No razmazit ćete ga ako ga naučite da će cijeli svijet stati kada on vrisne. Provodite sa svojim mališanom što je moguće više vremena, no ponekad mu dajte prostora da sam otkriva neke stvari, pa i to da se svijet ne vrti oko njega.

POZORNOST, MOLIM!
Stvari su se bitno promijenile od vremena kada su djecu vidjeli, ali ih nitko nije slušao. Danas je vjerojatnije da će vaš mališan zaneseno plesati u sredini sobe zahtijevajući nepodijeljenu pozornost nazočnih.
Mališani imaju zavidan osjećaj vlastite važnosti i svatko tko ga se usudi osporiti riskira suočavanje s prvorazrednim ispadom bijesa. No treba li dopustiti da zahtjev tog malca da promijenite TV program ili da odgovarate na njegova pitanja dok razgovarate na telefon baš svaki put pobijedi vaše želje?
Teku li vaši razgovori otprilike ovako: „Dakle, muž te napustio?“ („Da, mili, to je divna slika“) „Imao je drugu vezu?“ („To je maca! Kakav veliki plavi rep ima!“) „S odgajateljicom?!“ (Ne, nemoj vući Martu za kosu!“) Ako je odgovor potvrdan, niste sami. Dobra je vijest da je to – sasvim normalno. Loša je vijest da ne možete baš mnogo glede toga učiniti.
Mališanova je pozornost kratkog vijeka i morate mu odgovarati gotovo trenutačno. Možete mu reći „pričekaj samo minutu“, no morate doista tako i misliti. Ako potraje duže, mališan će pronaći drugi način da privuče vašu pozornost.
Pokušajte mu se svakih pet minuta sasvim posvetiti – na duže staze, to može značiti više mira za vas. No kada je riječ o mirnom, neprekidanom ispijanju šalice kave ili o telefonskom razgovoru a da vas pritom netko ne vuče za rukav… pa, to će morati pričekati desetak godina – otprilike!

MATERIJALISTIČKI SVIJET
Lako je upasti u zamku kupovanja svega što mališanovo srce poželi. Naposljetku, svi želimo vidjeti da je sretan, a nova je igračka siguran prečac do tog cilja.
“Moj je suprug počeo Igoru kupovati novu igračku svakog tjedna. Na kraju ih je imao toliko da nije znao s kojom bi se igrao. Sada sam rekla suprugu da ću sve što kupi spremiti do sljedećeg Božića, a maknula sam i dio onih koje je već dobio“, kaže Ivana, mama dvogodišnjeg Igora.
To je dobro rješenje. Ako ima previše igračaka, mališan se na kraju neće igrati ni s jednom. Ako mu želite kupovati igračke, kupujte, no one s kojima se ne igra sklonite i pospremite. Dovoljno je da istodobno ima jednu ili dvije igračke.
Vrijedilo bi se zapitati i je li mu doista potrebna još jedna igračka koja pleše i pjeva.
“Nedavno smo posjetili prijatelje koji nemaju djece (znači, nemaju ni igračaka). Danijel je pronašao kartonsku kutiju, uvukao se unutra i vrlo nam detaljno opisivao kuda sve putuje tim 'vlakom'. Zapitala sam se zašto mu kupujem sve te igračke kada obična kartonska kutija tako razbukta njegovu maštu“, priča Ines, mama trogodišnjeg Danijela. 
Dijete možete razmaziti kupujući mu stvari koje mu nisu potrebne ili sve što zahtijeva.
No nije svako dijete čija soba nalikuje na skladište Turbo Limača razmaženo derište. Ako njegovo dobro ponašanje nagrađujete svojim vremenom, ljubavlju i pozitivnom pozornošću, takvo ga obilje neće pokvariti.

Zapitajte se treba li vaš mališan doista još jednu igračku koja pleše i pjeva

JA GA NEĆU RAZMAZITI… ALI BAKA HOĆE!

BAKE KOJE NEPRESTANO KUPUJU DAROVE
Što učiniti ako vi budno pazite da ne razmazite svojeg mališana, a baka ga ne prestaje obasipati igračkama? Iskreno, to ne mora biti velik problem. No ako vas ipak uznemiruje, pokušajte usput reći nešto poput „počeo se veseliti tvojim dolascima samo zbog darova, a ne zbog tebe“. Pomisao da je mališan više uzbuđen zbog onoga što nosi u torbi nego zbog toga što će je vidjeti mogla bi biti dovoljna da baka odustane od svakodnevnih posjeta Turbo Limaču.
Ako se vaš dvogodišnjak nakon svakog posjeta baki pretvara u šećerom predozirano čudovište, pokušajte je obzirno zamoliti da slatkiše ograniči na jedan do dva na dan. Još bolje, pobrinite se da uvijek ima grožđica ili sušenog voća koje će mu moći ponuditi.

POKLANJA LI MU BAKA PREVIŠE VREMENA I POZORNOSTI?
Dakle, baka sve napušta kad je posjeti njezin anđelčić i cijeli se vikend ne odvaja od njega. No nisu li djedovi i bake upravo zato tu?
Najbolja je stvar kod djedova i baka upravo njihovo neograničeno vrijeme i strpljivost. Vama će možda teško pasti što mališan baku vidi kao onu koja je zabavna, dok ste vi gnjavatorica koja ga vodi tamo gdje ne želi ići. No to je mala cijena koju morate platiti za divan odnos i sretne trenutke kojih će se mališan sjećati – besplatno čuvanje da i ne spominjemo…