Bebe i mališani

Djetetov razvoj od trećeg do šestog mjeseca

S navršena tri mjeseca pa do navršenih šest mjeseci dijete postaje budno i aktivno. Postupno gubi mnoge novorođenačke reflekse i ostvaruje voljnu kontrolu svojeg tijela, te je u stanju satima proučavati svoje ruke i promatrati pokrete.

Počinje kontrolirati svoju glavu. U položaju na trbuhu odiže trup pridržavajući rukama tijelo. U stanju je preokrenuti se s trbuha na leđa. Postupno otvara šake te se oslanja na stopala kada ga se spusti na čvrstu podlogu.

Prinosi ruke, noge i igračke ustima te poseže za visećim predmetima iznad sebe. Prima bočicu za vrijeme hranjenja. Hvata predmete rukama i premješta ih iz ruke u ruku. Promatra lica sa zanimanjem i veseli se poznatim licima koje je u stanju prepoznati i iz daljine. Okreće glavu za izvorom zvuka, smješka se poznatim glasovima.

Daje do znanja što voli, a što ne voli. Oponaša poznate jednostavne aktivnosti. Povezuje uzrok i posljedicu (otvara usta kada vidi žlicu). Počinje brbljati, oponašati zvukove i geste lica. Javlja se „socijalni smiješak“.

Uživa u igri s drugim ljudima te plačem negoduje. Voli igru skrivača. Spontano se smije, smješka se samom sebi u zrcalo, reagira na vlastito ime. Ponekad se javlja strah od nepoznatih osoba. 

U ovom su razdoblju simptomi rizika sljedeći:
– Ne reagira na glasne zvukove
– Ne daje pažnju vlastitim rukama
– Ne smješka se

– Ne prati predmet u pokretu
– Ne hvata predmete niti poseže za njima
– Nema razvijenu kontrolu glave
– Ne brblja

– Ne prinosi predmete ustima
– Brblja, ali ne oponaša poznate zvukove
– Prisutne su teškoće pokretanja očiju u svim smjerovima
– Gleda „ukriž“
– Ne promatra nova lica ili ih se izrazito plaši

Djetetov razvoj od šestog do devetog mjeseca.

Nataša Čičin-Šain, prof.defektolog
Stela Horvat, prof. rehabilitator
Kabinet za razvojnu podršku Korneo